Schools‎ > ‎High School‎ > ‎Senior Awards‎ > ‎

Senior Awards 2013 - 2014


Academic Excellence Award
AWARDED TO: Rachel Peckumn & Autumn LeGrave
PRESENTED BY: Steve Okoniewski


AWARDED TO: Elizabeth Gilson
PRESENTED BY: Kim Tuttle

AmVets Post #42 Scholarship
AWARDED TO: Autumn LeGrave
PRESENTED BY: Marvin Dequaine & Richard Schonke

Bank of Luxemburg Scholarship
AWARDED TO: Spence Collin, Luke Destiche, Autumn LeGrave, Mitchell Tlachac
PRESENTED BY: Denise Kinjerski

BP Gas Station Scholarship
AWARDED TO: Donald Hewitt & Katie Barrett
PRESENTED BY: Peter Geissler



Cellcom Scholarship
AWARDED TO: James Kay


AWARDED TO: Nicole Rydzewski
PRESENTED BY: Nancy Frank



AWARDED TO: Autumn LeGrave
PRESENTED BY: Annie Zelewske


AWARDED TO: Jessica Koenig, Alicia Dalebroux, Elizabeth Gilson, Alex Reckelberg, Trevor Veeser, Ian Addison
PRESENTED BY: LCSI Presenters

AWARDED TO: Alisha Hendricks
PRESENTED BY: Marcia Baeten


AWARDED TO: Debbie Nitka
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: Alisha Hendricks
PRESENTED BY: Sue Colle

AWARDED TO: Mitchell Tlachac
PRESENTED BY: Kathy & Lee Johnson, Denny Burkart, Julie Burkart

AWARDED TO: Loryn Lau
PRESENTED BY: Barbara Piechocki




AWARDED TO: Maria Fisher, Melody Moua, Julie DeJardin
PRESENTED BY: Ann Reckelberg & Ken Reckelberg

AWARDED TO: Jessica Liebeck & Trevor Veeser
PRESENTED BY: William Werner




AWARDED TO: Mitchell Paul
PRESENTED BY: Nancy Frank


AWARDED TO: Danny Dorner, Cole Kirchman, Blake Ravet, Depree Stevenson, Caleb Willems
PRESENTED BY: Kevin Tebon

AWARDED TO: Mariah Alexander
PRESENTED BY: Nancy Frank


AWARDED TO: Autumn LeGrave & Evan Deprey
PRESENTED BY: Nancy Frank



AWARDED TO: Shae Schartner
PRESENTED BY: Lisa Schmelzer


AWARDED TO: Blake Ravet & Trevor Veeser
PRESENTED BY: Pat Donovan


AWARDED TO: Jessica Liebeck, Amanda Oeder, Kiley VandenPlas, Lexi Kinnard
PRESENTED BY: Anita Kinnard

St. Norbert College Scholarship
AWARDED TO: Joran Neville
PRESENTED BY: Nancy Frank


AWARDED TO: Lisa Baeten, Julie DeJardin, Hope Dalebroux
PRESENTED BY: Tracy Cherney, Kristen Cherney, Steve Jerovetz

AWARDED TO: Autumn LeGrave
PRESENTED BY: Nancy Frank


AWARDED TO: Sara Mertens
PRESENTED BY: Nancy Frank
AWARDED TO: Dakota Hitchner & Amanda Oeder
PRESENTED BY: Doug Thompson

AWARDED TO: Madelyn Boney
PRESENTED BY: Len Yanda

Badger Boys State Participants
AWARDED TO: Jesse Erickson & Jared Pike
PRESENTED BY: Nancy Frank

BayCare Clinic Scholarship
AWARDED TO: Rachel Peckumn
PRESENTED BY: Nancy Frank


Brian LaViolette Foundation Scholarship of Honor for Jesse Thiry
AWARDED TO: Shae Schartner
PRESENTED BY: Sue Thiry

Chris Cornette Memorial Scholarship
AWARDED TO: Amanda Oeder
PRESENTED BY: Lee & Kathy Cornette

AWARDED TO: Abby VandenHouten
PRESENTED BY: LCSI Presenters

AWARDED TO: Emma Wallander
PRESENTED BY: Kathy Frisk

AWARDED TO: Alisha Hendricks
PRESENTED BY: LCSI Presenters


AWARDED TO: Julie DeJardin & Cassi Massart
PRESENTED BY: Barb Charles & Taylor Charles


FFA Alumni Scholarship
AWARDED TO: Loryn Lau
PRESENTED BY: Marty Nowak



   AWARDED TO: Katie Baierl
PRESENTED BY: Sue Thiry

AWARDED TO: Jessica Liebeck & Lexi Kinnard
PRESENTED BY: Kevin Tebon


AWARDED TO: Jessica Liebeck
PRESENTED BY: Jan Swoboda





AWARDED TO: Donald Hewitt
PRESENTED BY: Pat Yagodinski


AWARDED TO: Caleb Willems, Rachel Kinnard, Sophia Reineck, Kiley VandenPlas, Rebecca Ronsman, Melody Moua, Joran Neville, Dana Derenne, Katie Barrett, Nicole Rydzewski, Blake Ravet, Hope Dalebroux, Kendall Krohn
PRESENTED BY: LCSI Presenters

AWARDED TO: Rachel Kinnard, Rachel Peckumn, Abby VandenHouten
PRESENTED BY: Bill Gruhlke

AWARDED TO: Dakota Hitchner, Julie DeJardin, Maria Fisher, Elizabeth Gilson
PRESENTED BY: Glen Uphill

AWARDED TO: Hope Dalebroux
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: Lisa Baeten & Spencer Collin
PRESENTED BY: Steve Okoniewski

AWARDED TO: Loryn Lau
PRESENTED BY: Lisa Schmelzer

AWARDED TO: Max Marsh & Spencer Collin
PRESENTED BY: Ryan Rohr, Mark Sisel, Carol Wautlet


AWARDED TO: Josh Bertrand, Jessica Liebeck, Cassi Massart, Katie Barrett
PRESENTED BY: Arletta Bertrand

St. Norbert College Scholarship
AWARDED TO: Sophia Reineck & Louie Wessel
PRESENTED BY: Nancy Frank


AWARDED TO: Amanda Oeder & Katie Barrett
PRESENTED BY: Pam Harvey-Jacobs



AWARDED TO: Ian Addison
PRESENTED BY: Nancy Frank


AWARDED TO: Rachel Bukouricz, Marina Drevenchuk, Autumn LeGrave, Alex Reckelberg, Austin Collins
PRESENTED BY: Scott Agamaite
AWARDED TO: Hope Dalebroux
PRESENTED BY: Nancy Frank


American Legion Post #319 Casco Scholarship
AWARDED TO: Julie DeJardin & Luke Destiche
PRESENTED BY: J. Mastalir

Badger Girls State Participants
AWARDED TO: Sarah Larson & Abby Gallenberger
PRESENTED BY: Nancy Frank

BMO Harris Scholarship
AWARDED TO: Noah Rueckl
PRESENTED BY: LCSI Presenters


Casco Lions Club Scholarship
AWARDED TO: Lexi Kinnard, Rachel Kinnard, Drew Pavlat, Shane Peronto, Cassidy Salentine, Trevor Veeser
PRESENTED BY: John LeClair

Community Scholarship
AWARDED TO: Donald Hewitt
PRESENTED BY: LCSI Presenters

AWARDED TO: Emma Wallander
PRESENTED BY: Steve Okoniewski



AWARDED TO: Loryn Lau & Amarra Zehms
PRESENTED BY: LCSI Presenters

AWARDED TO: Rachel Kinnard & Elizabeth Gilson
PRESENTED BY: J. Mastalir


AWARDED TO: Julie DeJardin, Dakota Hitchner, Daniell Deitrick, Lisa Baeten
PRESENTED BY: Carl Charles

AWARDED TO: Bethany Michiels & Julie DeJardin
PRESENTED BY: LCSI Presenters



AWARDED TO: Alisha Hendricks
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: LCSI Presenters
PRESENTED BY: Amanda Oeder

AWARDED TO: Caleb Willems, Depree Stevenson, Blake Ravet, Trevor Veeser, Nick Vlotho, Cole Kirchman, Lexi Kinnard, Jessica Liebeck, Katie Baierl, Loryn Lau, Emily Hanmann
PRESENTED BY: Corey TeKulve

AWARDED TO: Jocelyn VanPay & Kaitlin VandenAvond
PRESENTED BY: Paul Gregg


AWARDED TO: Donald Hewitt, Nicole Rydzewski, Joran Neville
PRESENTED BY: Steve Okoniewski



AWARDED TO: Rachel Peckumn
PRESENTED BY: Harold LuMaye



AWARDED TO: Lisa Baeten
PRESENTED BY: LCSI Presenters


AWARDED TO: Kendall Krohn
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: Andre Treml, Louie Wessel, Dylan Blemke, Alex Reckelberg, Zach Baldwin
PRESENTED BY: Nancy Frank






AWARDED TO: Emma Wallander
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: Lisa Baeten
PRESENTED BY: Nancy Frank



AWARDED TO: Shae Schartner, Kiley VandenPlas, Julie DeJardin, Jessica Liebeck
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: Nicole Stock
PRESENTED BY: Nancy Frank



UW-Stevens Point Freshman Scholarship
AWARDED TO: Elizabeth Gilson
PRESENTED BY: Nancy Frank

AWARDED TO: Danny Dorner
PRESENTED BY: Chas Treml